Viimane aasta on üle maailma kõiki inimesi vähemal või rohkemal määral vaimselt mõjutanud. Me vaatame rohkem endasse ja seisame silmitsi varem ehk tagaplaanile jäänud kitsaskohtadega. Kui stress või ärevuskimbutab, siis selle leevendamiseks on ka lihtsaid lahendusi. Stuudio Tasapisitasakaal kliiniline psühholoog-psühhoterapeut Piret Annus-Reinberg ütleb, et stressi märgid võivad olla väga erinevad ja alati ei pruugi need silmnähtavalt avalduda. Ajakirjas Director artiklis  Sirge seljaga stressist vabaks – Ajakiri Director annab ta kõige lihtsamad näpunäited, mis aitavad stressi ja ärevusega toime tulla:

Väärtusta oma aega
Peaksime olema oluliselt valivamad selle osas, mida me loeme, kuulame ja vaatame, tasub vähendada müra oma elus.

Teadvelolek kui ärevuse maandamise võti
Abiks on teadveloleku võtted, mida saad kasutada tähelepanu treenimiseks, automaatmõtete ja -reaktsioonide märkamiseks ning oma tunnete ja vajaduste teadvustamiseks. Paremini treenitud tähelepanu kaudu suudad oma ärevaid mõtteid ohjata – sa ei saa kontrollida, millise sisuga mõte sulle pähe tuleb, aga saad valida, mis sa sellega peale hakkad ja kas see mõte on väärt oma tähelepanuga toitmist.

Meeldivaid ja lõõgastavaid tegevusi tehes keskendu tegevusele kõigi oma meeltega. Kui sööd, siis keskendu kõigi oma meeltega maitsetele, lõhnadele. Kui sa viibid looduses, keskendu mida näed, kuuled, tunned, millised on detailid, värvid, vaated ja valgus. Istu, lama, hinga, tunneta loodust. Loodus on väga võimas stressi alandaja. Teadveloleku harjutuste praktiseerimiseks on palju äppe nt Insight Timer, Headspace, The Mindfulness App, Calm, Relax Melodies, Nature Free, Sattva, Vaikuseminutid.

Tee iseendaga kokkulepped
Pingete maandamiseks ei pea suutma teha pikki meditatsioone. Piisab kui enne tööpäeva algust või selle jooksul võtad aeg-ajalt 1-3 minutit ja jälgid oma hingamist. Selle kaudu saad korraks kontakti oma kehaga ja mõtetest distantseeruda. Teadveloleku praktikatele lisaks aitab muretsemist ohjata muretsemise pooltund. Hea praktikana toimib ka heade plaanide sahtel, mille igaüks enda peas tekitada saab. Kui mõtted mõnest probleemist kummitavad, võiks muretsemise asemel hoopis plaane teha.

Tegevusetus terviseks
Valdur Mikita ja Fred Jüssi on molutamise tähtsust rõhutanud ja see on tõesti ajule eluliselt oluline. Vaata keset tööpäeva lihtsalt aknast välja, vaata pilvi, taevast, puid või oma lemmiklooma, püüa mitte mõelda ega teha mitte midagi. Hetkes olemise oskus on kõikidel olemas, täiskasvanuna kipume selle olulise oskuse ära unustama.

 

Pikemalt ajakirjas Director 02/2021 Sirge seljaga stressist vabaks – Ajakiri Director

Nautige kevadet!