Kupumassaaž on massaažiliik, kus kasutatakse erinevast materjalist (kumm, silikoon, klaas ja savi) valmistatud ja erineva suurusega kuppe. Kupumassaaži tehakse lihastele, liigestele ja erinevatele keha punktidele. Massaaži eripäraks on kuppude abil tekitatav vaakum, mis saavutatakse kuppe kehapinnale asetades. Kupumassaaž kombineeritakse klassikalise massaažiga. Selleks kasutatakse erineva suurusega kummist kuppe.

Masseeriv efekt saavutatakse kupu abil tekitatava vaakumiga. Kupp imeb endasse hulgaliselt pehmeid kudesid, lihaseid ja nahka nii vertikaal- kui ka horisontaalsuunas. Selle tulemusena saab kudesid intensiivsemalt töödelda.  Paranevad organismi lümfi- ja vereringe ning ainevahetusprotsessid. Vaakum vähendab lihaspingeid, trimmib nahka ja puhastab poore; muudab paremaks naha funktsionaalset aktiivsust, siseorganite tööd ja verevarustust; puhastab nahka, tõstab naha kaitse- ja regeneratsioonivõimet ning akupunktuuripunktide reaktsioone.

Kupumassaaž töötleb hästi ka tselluliiti. Massaaži alustatakse ja lõpetatakse klassikalise massaaži võtetega.
Lisaks on kupumassaaž hea psühhoemotsionaalse efektiga.

Erinevad tehnikad

Traditsioonilise kupupanemise korral kasutatakse klaasist kuppe, mis pannakse nahapinnale peale seda kui nendes on põleva materjaliga tekitatud alarõhk.
Moodsatel vaakumkuppudel on pump. Sellega tekitatakse vaakum ilma tule kasutamiseta. Tänapäevaks on kupupanemisest välja arenenud kupumassaaž. Kupumassaaž kombineeritakse klassikalise massaažiga. Selleks kasutatakse erineva suurusega kummist kuppe. Masseeriv efekt saavutatakse kupu abil tekitatava vaakumiga.

Ajalugu

Kupupanemist on kasutanud hiinlased ja araablased juba tuhandeid aastaid. Verekuppe pandi u 3300. aastal e.m.a Egiptuses ja Vahemeremaades. Ka Eesti rahvameditsiinis oli kupupanemisel oma kindel koht. Soomes on verekuppude panemine tänaseni väga populaarne.
Traditsioonilises kupupanemises eristatakse “kuiva” ja “märga” kupupanemist. “Märja” kupu puhul tehakse enne kupu nahale asetamist nahka väike haav, millest kupu sisse valgub väike kogus verd. See meetod eemaldab kehast kahjulikke aineid ja toksiine.
Kupupanemisest jäävad kehale ümarad verevalumid, mis kaovad mõne päevaga. Kuppu ei soovitata panna kondisele piirkonnale, nt roided ja selgroog.