Enamik saunalisi tunneb end pärast sauna hästi, teavitamata endale, milline koorem lavaruumi jääb. Sest äärmuslike temperatuuridega vahelduvad saunamõnud ravivad inimest justkui salaja. Uurimused kinnitavad, et regulaarsed saunaskäijad on vanniusku inimestest tervemad. Isegi kui nad on linlased, on neil vähem pingeid ja sundneuroosi.

Hädad saavad leevendust

Saun lõõgastab hästi stressi, seda nii täiskasvanutel kui lastel. Seepärast soovitatakse saunamõnusid ka rahututele väikelastele. Saun võtab maha nii närvi-, lihas- ja veresoonte pinged, laiendades samas ka veresooni. Küllap on paljud inimesed püüdnud instinktiivselt spordi ja tugeva töö tagajärjel tekkinud pingeid hea leiliga leevendada. Saun annab ka ise inimesele kerge füüsilise koormuse, kuna leil kiirendab pulssi ja piitsutab veidi vereringet. Seega peaksid end teistest sagedamini saunatama just istuva töö tegijad.

Ainult positiivsed mõjud ja muljed

Saunaskäimine eeldab, et keha kuumutatakse leiliruumis üles ja jahutatakse siis maha. Sellist tegevust tuleks korrata vaheldumisi kuni kolm korda. Võidu peale leilivõtmist peavad tohtrid oma keha ja tervise suhtes lugupidamatuks tegevuseks. Tervisehäirete vältimiseks soovitavad tohtrid piirduda 85-90kraadise kuumusega. Vaid saunaga karastunud inimesed võivad endale lubada enamat. Et õnnetusi ei juhtuks, tuleb saunas jälgida niiskuse ja temperatuuri omavahelist suhet. Mida kõrgem temperatuur, seda madalam peaks olema niiskuse protsent. Kõige raskem on taluda sauna, kus on nii niiskus kui kuumus väga kõrge. Kui inimene on terve ja harjunud end pärast leili külma veega karastama, võib ta end ka tiiki kasta. Pea ees saunalavalt vette tormata ei soovitata neile, kes pole end varem karastanud. Järsk temperatuurimuutus võib tekitada spasme. Saunast väljudes peaks inimesel olema aega puhkeruumis maha jahtusa, sest aeglane jahtumine kasulik, kuna vastasel korral tõmbuvad veresooned liig kiiresti kokku ning kaob veresooni lõõgastav efekt.

Saunaline peab teadma ohte

Saunaga tuleb ettevaatlik olla südame- ja vererõhuhaigustega inimestel. Saunakuumust peaksid vältima epilepsia, peaaju põletikku põdenud ja kaugele arenenud veresoonkonna-, südame- ja neerupuudulikkusega haiged. Samas, kui haigused on alles algusperioodis ja arst pole leilimõnu keelanud, aitab saun vaevusi leevendada. Välja arvatud tuberkuloos, millega ei tohi sauna minna.
Ettevaatlik tuleb olla ägedate põletike, eriti mädaste nahapõletike korral. “Saun tõstab kehatemperatuuri umbes 1 kraadi võrra, kui on äge põletik, võib saun selle veelgi ägedamaks muuta.

Saun tervisele

Arstide sõnul on täpselt doseeritud saunaprotseduurid head neerudele. Alaneb vererõhk hüpertoonia ja stenokardia haigetel, vähenevad haigusnähud üleväsimuse puhul, soodustatud on haavade paranemine. Kuumutamist soovitatakse ka neile, kes põevad kroonilist polüartriiti, ishiasi, radikuliiti ja mõningaid ainevahetushaigusi. Sauna protseduurid on ohtlikud kõigis akuutse haigestumise faasides, kui keha temperatuur on kõrgenenud, või on pahaloomulised kasvajad, naistel raseduse ja menstruatsiooni ajal.
Kuumutamise soodsat mõju on tunnistanud sportlased ja treenerid. Pärast sauna ei vabane keha ainult liigsest ballastist, vaid tunneb end värske ja energilisena.

Leil mõjub neljas suunas

Arstid väidaavad, et saunaleil mõjub neljas suunas. Esiteks, tugevneb naha, välimiste lihaste ja hingamisteede tegevus; teiseks, tugevnenud higistamise puhul (saunaleilis kaob kehast umbes 200-1500g niiskust) väheneb kehakaal; kolmandaks, kutsub esile vegetatiivseid närvisüsteemi muutusi, mis tugevdavad protseduuri üldist efekti; neljandaks, avaldab psüühilist mõju.
Leil mõjub nahale, mille temperatuur tõuseb kuni 47oC, aga keha seesmine temperatuur võib tõusta kuni 39oC. Terve inimese pulss kiireneb leilis juba esimestel minutitel 20 löögi võrra minutis. Veresooned, eriti lühikesed kapillaarid laienevad. Hingamine muutub vabamaks, sest laienevad bronhid. Kangeks jäänud käed ja jalad muutuvad liikuvaks, samuti selgroo lülid, liigesedki muutuvad paindlikumaks, valud vähenevad, liikumine muutub vabamaks. Leevendust saab krooniline bronhiit. Kaob närvilisus, stress, pinge, kurbus. Sugeneb heaolutunne ja reipus.